Uljno proteinska prehrana dr. Budwig
Dr. Johanna Budwig, znanstvenica, doktorica kemije i fizike shvatila je prije skoro 60 godina (!) kako suvremeni način života i industrijski prerađena hrana pogoršava zdravstveno stanje čovjeka. Provela je više od pola svog života u objašnjavanju svijetu jednostavne istine – kako se višestruko nezasićene masne kiseline (poput onih koje nalazimo u lanenom ulju), u kombinaciji s kvalitetnim bjelančevinama (koje omogućavaju esencijalnim mastima lakšu topljivost) suprotstavljaju nakupljenim toksičnim tvarima u svim tkivima.
Iako se trudila da svoja saznanja preda liječnicima i znanstvenicima (za dobrobit čovječanstva), to nažalost nije uspjela zbog previsokih brana industrijsko-političkih krugova. Ali njena znanja i dalje žive zahvaljujući uspješnosti njenih metoda liječenja za maligne i druge bolesti. Teorijske postavke razrađene su u knjizi dr. J. Budwig “Rak – problem i rješenje”.
Uljno-proteinska prehrana dr. Budwig ne pomaže samo u slučaju malignih bolesti, već i kod artritisa, dijabetesa, povišenog krvnog tlaka, ulceroznog kolitisa, multiple skleroze,… ali i banalnosti kao što su mladenačke akne ili prilikom mršavljenja. Pokazala se korisnom i kod depresije, demencije, ADHD-a, te u trudnoći. Prehrana je sastavni dio poznatog Budwig protokola, koji još čine sunčanje, izbjegavanje stresa i zatrovane okoline, te korištenje Eldi ulja.
Kuharica uljno-proteinske prehrane donosi vam način kako da se usredotočite samo na optimalne namirnice i od njih pripremite maštovite obroke. Osnove prehrane donosimo u nastavku. Detaljno o uljno-proteinskoj prehrani dr Budwig možete saznati u knjizi dr. J. Budwig “Uljno-proteinska kuharica”.
Teorijske postavke
Iskorištavanje kisika u organizmu može se stimulirati pomoću proteinskih veza koje sadrže sumpor i čine ulja topivim u vodi. Toga ima u siru, orasima, lukovičastom povrću (poriluk, vlasac, luk, češnjak), a osobito u nemasnom svježem siru. Za pravilnu oksidaciju nužni su i fermenti staničnog disanja, koji su usko povezani s nezasićenim masnim kiselinama. Važno je da se koristi nerafinirano, hladno prešano ulje s velikim udjelom esencijalne linolenske masne kiseline, kao što je npr. laneno ulje. Takva ulja trebaju se uzimati zajedno s onim namirnicama, koje imaju potrebne proteine. Najbolja kombinacija je nemastan svježi sir, mlijeko i laneno ulje.
Osnovna pravila
1) “Zabranjena hrana”
– bijeli šećer je potpuno zabranjen. Za zaslađivanje se može upotrijebiti sok od grožđa i drugi svježe istisnuti sokovi. Također se može upotrijebiti med, koji je i inače sastavni dio recepata.
– sve životinjske masnoće
– sva biljna ulja (dozvoljeno je jedino laneno i kokosovo ulje)
– sve vrste svježeg mesa
– sva konzervirana hrana
– peciva i kolači
– tjestenine
2) Preporučena hrana
– jedine dozvoljene masnoće su laneno i kokosovo ulje (može povremeno malo bučinog ulja).
– sve vrste povrća i voća
– heljda, proso i riža
– orašasti plodovi, osim kikirikija
– svježe istisnuti (hladno prešanje!) sokovi od povrća
– svježe istisnuti (hladno prešanje!) sokovi od voća
– topli čajevi (paprena metvica, šipak i sl.) koji se mogu prema ukusu zasladiti s medom
– začini u svom originalnom obliku (ne kao pripremljena mješavina s dodacima)
– čaša soka kiselog kupusa ujutro i navečer
– kruh se preporučuje samo sporadično, i to isključivo od punog zrna
3) Obroke treba odmah pojesti i ne čuvati ostatke hrane za idući obrok – sva jela moraju biti svježe pripremljena
Primjer dnevnog jelovnika
Doručak
Budwig doručak: Stavite 2 velike žlice Linomela u staklenu zdjelu. Na to stavite svježe sezonsko voće. Na kraju prekrijte sa smjesom svježeg sira i lanenog ulja: na 100 do 125 g sira dodajte 3 velike žlice lanenog ulja, intenzivno promiješajte dodajući malo mlijeka (2 velike žlice), tako da se laneno ulje potpuno poveže sa sirom, te na kraju dodajte 1 veliku žlicu meda. Možete svaki dan mijenjati sastojke prema ukusu, te smjesu sira i lanenog ulja kombinirati sa sokom od šipka, pasjeg trna, s ostalim voćnim sokovima ili sa mljevenim orašastim plodovima. Za doručak pijte biljni čaj, a možete popiti i jednu šalicu crnog čaja.
Između doručka i ručka
Prijepodne uzmite 1 čašu svježe istisnutog soka.
Ručak
Salata od sirovog povrća kao predjelo
Smjesu sira i lanenog ulja pripremite kao majonezu: stavite 2 velike žlice lanenog ulja, 2 velike žlice mlijeka i 2 velike žlice svježeg sira u mikser i promiješajte, dodajte 2 velike žlice soka od limuna ili jabučnog octa i na kraju dodajte 1 malu žličicu senfa u mikser te začinite prema ukusu. Možete upotrijebiti mažuran, kopar, peršin i sl.. Dobro je dodati 2-3 ukiseljena krastavca, te soli prema ukusu. U okviru uljno-proteinske prehrane smjesa sira i lanenog ulja dodaje vrijednost sirovom povrću; pomoću brojnih začina čini ga ukusnijim i uvijek novim. Na taj će vam se način sirova hrana svidjeti. Od ulja se koristi samo laneno ulje. Pored lisnatog povrća u obzir dolazi i ribano korjenasto povrće. Hren, vlasac i peršin su također za preporuku.
Kuhano jelo može biti povrće kuhano na pari, može i krumpir, te prije svega riža, heljda ili proso. Kao masnoća isključivo se koristi Oleolux (naziv za pripremljenu smjesa kokosovog ulja, na kojem se pirjao luk i češnjak, i lanenog ulja). Bolje se slaže s povrćem od čistog lanenog ulja. Povrće se priprema tako da se povrće jednostavno skuha u nešto vode i zatim prije posluživanja pomiješa s Oleoluxom i začini. Umak od soje (soja-sos) je za tu namjenu vrlo koristan. Smjesa sira i lanenog ulja može se pripremiti s jelima od krumpira i odlično prija uz dodavanje kima, vlasca, peršina ili drugih začina.
Za desert se može smjesa sira i lanenog ulja, slično kao za doručak, obogatiti s različitim voćem. Kao slatka jela od sira i lanenog ulja omiljene su kombinacije npr. krema od limuna, krema od vina, krema od banane ili krema od vanilije. Uvijek je potrebno koristiti svježe voće.
Između ručka i večere
Poslije podne bolesnima se preporuča čaša prirodnog vina ili šampanjca ili sok od voća (npr. sok od papaje ili ananasa), uvijek zajedno s 1-2 velike žlice Linomela.
Večera
Zadnji obrok treba biti lagan i treba ga uzeti rano, oko 18 sati. Prema potrebi može se pripremiti kao toplo jelo od riže, heljde ili raznih pahuljica (zobene, sojine, itd.) iz dućana s prirodnom hranom. Večera se prema ukusu može pripremiti kao juha ili u čvrstoj formi, kombinirano po želji s umacima. Također se i slatki umaci i juhe pripremaju s Oleoluxom, budući su na taj način bogati sastojcima i energijom.
Autor:
Ines Vujnović